Enkaustika ( z řečtiny), je znovuobjevená antická technika malování horkým voskem, při níž se používalo barviv třených se zvlášť připraveným voskem. Po dokončení se tato vosková malba horkem spojovala a vypalovala do podkladu, byla napojena voskem, enkaustována.

             Výhody této techniky spočívají především v tom, že nepodléhají normálním atmosferickým změnám a neroztahují se a ani se nesráží v chladu. Na druhé straně je povrch enkaustické malby třeba dobře chránit před otěrem.

             Aby voskové barvy zůstaly horké a mohly se nanášet štětci, míchají se a uchovávají na zvláštní horké desce nebo paletě. Jakmile pak štětec nanese barvu na studenou podložku, roztátý vosk ihned tuhne.

             Na chladné podložce barvy okamžitě tuhnou, na teplé je můžeme smíchat s vedlejšími barvami.

             Díky moderní technologii se otevřela široké veřejnosti a patří k úžasným kreativním formám malířství. Kvalitní pravé včelí vosky se smísí se stálobarevnými pigmenty vysoké kvality a odolnosti.

             Při této inovované metodě je vosk je nanášen enkaustickou žehličkou na speciální papír. K dispozici jsou i další nástroje: pero s četnými násadkami, vyhřívané desky, horkovzdušné pistole a další nástroje.

             V Čechách se enkaustika ještě nerozšířila, ačkoliv se jedná o metodu starou už 4 000 let.vstupte do galerie enkaustiky